2017 Framlingham Lawn Tennis Tournament and Suffolk Championships

Tournament code: SUF17S0152

07 Aug - 12 Aug - 2017S - Week 33

 Framlingham College, Suffolk

Share
Event name:
Grade: 3
Rating guide: Any - Any
Payment info: Pay online
Timings info:
Provisional Draw Size: 24
Open for entries: 25/06/2017
Closed for entries: 24/07/2017 14:00
Withdrawal deadline: 26/07/2017 10:00
Start date: 11/08/2017
End date: 11/08/2017
Downloads Terms and conditions Fram 17 Entry Form.pdf (169KB)

Results Available

Entry fee:
£9.00

9U Boys Singles

Main Draw
Final Alexander Mills (Orange 1*) 7-6, 6-7, 7-3 Isaac Kingham (Orange 1*)
Play Off 3rd And 4th Rowan Mowles (Green 2) 7-5, 7-5 Ollie Van Slooten (Green 1)
Semi Final Alexander Mills (Orange 1*) 7-5, 7-1 Rowan Mowles (Green 2)
Semi Final Isaac Kingham (Orange 1*) 7-2, 7-6 Ollie Van Slooten (Green 1)
Quarter Final Alexander Mills (Orange 1*) 7-4, 6-7, 8-6 Freddie Clark (Orange 1*)
Quarter Final Rowan Mowles (Green 2) 5-7, 7-6, 7-2 Toby Blunden (Orange 1*)
Quarter Final Isaac Kingham (Orange 1*) 7-5, 5-7, 7-5 Rocco Richardson (Orange 1*)
Quarter Final Ollie Van Slooten (Green 1) Bye
Consolation Draw
Final Freddie Clark (Orange 1*) 7-2, 7-6 Rocco Richardson (Orange 1*)
Play Off 3rd And 4th Toby Blunden (Orange 1*) Bye
Semi Final Freddie Clark (Orange 1*) 7-6, 7-3 Toby Blunden (Orange 1*)
Semi Final Rocco Richardson (Orange 1*) Bye

Group A

Qualifying - Positions
1 Ollie Van Slooten (Green 1)
2 Henry Brice (Orange 1*)
3 Blyth Hammonds (Green 1)
Qualifying
Round Robin 3 Ollie Van Slooten (Green 1) 7-3, 7-0 Blyth Hammonds (Green 1)
Round Robin 2 Henry Brice (Orange 1*) 7-2, 7-1 Blyth Hammonds (Green 1)
Round Robin 1 Ollie Van Slooten (Green 1) 7-4, 4-7, 7-3 Henry Brice (Orange 1*)

Group B

Qualifying - Positions
1 Alexander Mills (Orange 1*)
2 Sebastian Melero (Orange 1*)
3 Barnaby Keen (Green 3)
Qualifying
Round Robin 3 Alexander Mills (Orange 1*) 7-5, 7-5 Barnaby Keen (Green 3)
Round Robin 2 Alexander Mills (Orange 1*) 7-0, 7-5 Sebastian Melero (Orange 1*)
Round Robin 1 Sebastian Melero (Orange 1*) 4-7, 7-1, 8-6 Barnaby Keen (Green 3)

Group C

Qualifying - Positions
1 Toby Blunden (Orange 1*)
2 Harry Voss (Orange 1*)
3 Noah Cameron (Green 1)
Qualifying
Round Robin 3 Harry Voss (Orange 1*) 1-7, 7-0, 7-5 Noah Cameron (Green 1)
Round Robin 2 Toby Blunden (Orange 1*) 7-6, 7-4 Noah Cameron (Green 1)
Round Robin 1 Toby Blunden (Orange 1*) 7-6, 7-6 Harry Voss (Orange 1*)

Group D

Qualifying - Positions
1 Isaac Kingham (Orange 1*)
2 Morris Janes (Orange 2)
Qualifying
Round Robin 3 Isaac Kingham (Orange 1*) Bye
Round Robin 2 Isaac Kingham (Orange 1*) 7-1, 7-2 Morris Janes (Orange 2)
Round Robin 1 Non Member (None) 7-4, 7-3 Morris Janes (Orange 2)

Group E

Qualifying - Positions
1 Freddie Clark (Orange 1*)
2 Herbie Morris (Orange 1*)
3 Alexis Tozowonah (Orange 1)
Qualifying
Round Robin 3 Freddie Clark (Orange 1*) 7-4, 7-5 Herbie Morris (Orange 1*)
Round Robin 2 Herbie Morris (Orange 1*) 7-1, 7-6 Alexis Tozowonah (Orange 1)
Round Robin 1 Freddie Clark (Orange 1*) 7-5, 7-6 Alexis Tozowonah (Orange 1)

Group F

Qualifying - Positions
1 Rowan Mowles (Green 2)
2 Jomi Aminu (Orange 1*)
3 Yinghan Ho (Orange 1*)
Qualifying
Round Robin 3 Rowan Mowles (Green 2) 7-6, 2-7, 7-5 Jomi Aminu (Orange 1*)
Round Robin 2 Jomi Aminu (Orange 1*) 7-3, 7-2 Yinghan Ho (Orange 1*)
Round Robin 1 Rowan Mowles (Green 2) 6-7, 7-4, 7-5 Yinghan Ho (Orange 1*)

Group G

Qualifying - Positions
1 Rocco Richardson (Orange 1*)
2 Maximilian Voss (Green 1*)
3 Alfie Paffett (Orange 1*)
Qualifying
Round Robin 3 Rocco Richardson (Orange 1*) 6-7, 7-3, 7-0 Alfie Paffett (Orange 1*)
Round Robin 2 Maximilian Voss (Green 1*) 7-6, 6-7, 7-3 Alfie Paffett (Orange 1*)
Round Robin 1 Rocco Richardson (Orange 1*) 7-1, 7-2 Maximilian Voss (Green 1*)

9U Boys 2nd

Ratings Only
Sebastian Melero (Orange 1*) Bye
Maximilian Voss (Green 1*) 2-7, 7-6, 8-6 Jomi Aminu (Orange 1*)
Felix Friedlein (Orange 1) 7-2, 6-7, 9-7 Harry Voss (Orange 1*)
Harry Voss (Orange 1*) 7-5, 7-5 Sebastian Melero (Orange 1*)
Felix Friedlein (Orange 1) Bye
Herbie Morris (Orange 1*) 7-6, 7-2 Henry Brice (Orange 1*)
Herbie Morris (Orange 1*) 7-6, 7-2 Jomi Aminu (Orange 1*)
Henry Brice (Orange 1*) 7-6, 7-4 Maximilian Voss (Green 1*)
Herbie Morris (Orange 1*) 7-2, 6-7, 8-6 Sebastian Melero (Orange 1*)
Jomi Aminu (Orange 1*) 6-7, 7-5, 7-4 Harry Voss (Orange 1*)
Maximilian Voss (Green 1*) 7-4, 7-6 Felix Friedlein (Orange 1)
Henry Brice (Orange 1*) Bye

9U Boys 3rd

Ratings Only
Noah Cameron (Green 1) Bye
Blyth Hammonds (Green 1) 6-7, 7-5, 9-7 Barnaby Keen (Green 3)
Alexis Tozowonah (Orange 1) 7-3, 7-3 Morris Janes (Orange 2)
Alexis Tozowonah (Orange 1) 4-7, 7-4, 7-2 Noah Cameron (Green 1)
Morris Janes (Orange 2) Bye
Alfie Paffett (Orange 1*) 6-7, 7-6, 7-4 Yinghan Ho (Orange 1*)
Yinghan Ho (Orange 1*) 7-6, 7-6 Barnaby Keen (Green 3)
Alfie Paffett (Orange 1*) 6-7, 7-6, 7-1 Blyth Hammonds (Green 1)
Barnaby Keen (Green 3) 4-7, 7-6, 8-6 Alexis Tozowonah (Orange 1)
Yinghan Ho (Orange 1*) 7-5, 5-7, 7-5 Noah Cameron (Green 1)
Alfie Paffett (Orange 1*) 7-6, 7-5 Morris Janes (Orange 2)
Blyth Hammonds (Green 1) Bye

9U Boys Extra 4

Ratings Only
Sebastian Melero (Orange 1*) 7-3, 7-5 Felix Friedlein (Orange 1)
9U Boys Singles
Framlingham College,
College Road,
Framlingham,
WOODBRIDGE, IP13 9EY
www.framcollege.co.uk
Venue facilities Accessible Not Wheelchair Bar Changing Rooms Clubhouse Equipment Hire Gymnasium Meeting Rooms Toilets Wheelchair Access

Contact details

Contact Image

Peter Grimsdale

Tournament Organiser & Referee

T:+4407761464896

E: pgrimsdale@gmail.com

Add Comment

Close

The comments box is for adding requested/essential information such as your ITF ranking or preference, where a choice has been offered. You should contact the competition organiser direct for general enquiries.

*
 

Thank you, your comments have been added to your entry and will be picked up by the Tournament Organiser/Referee.

Not logged in

Log in now, it's easier

has been added

Notification