David Lloyd Swansea Autumn Open Grade 4 Tournament

Tournament code: S.W17W0458 | Sponsored by: Black Dog Tennis

30 Oct - 04 Nov - 2017W - Week 45

 David Lloyd Club Swansea, Neath Port Talbot

Share
Event name:
Grade: 4
Rating guide: Any - Any
Payment info: Pay online
Timings info: Start 1pm
Provisional Draw Size:
Open for entries: 14/09/2017
Closed for entries: 23/10/2017 10:00
Withdrawal deadline: 25/10/2017 10:00
Start date: 03/11/2017
End date: 03/11/2017
Downloads Terms and conditions

Results Available

Entry fee:
£13.00

9U Boys Singles

Main Draw
Final Gabriel Loosemore (Orange 1) 10-2 Lewis Moore (Orange 1*)
Play Off 3rd And 4th Rocco Lenney (Orange 1) 12-10 Toby Mclellan (Orange 1)
Semi Final Lewis Moore (Orange 1*) 10-3 Rocco Lenney (Orange 1)
Semi Final Gabriel Loosemore (Orange 1) 12-10 Toby Mclellan (Orange 1)
Quarter Final Rocco Lenney (Orange 1) Bye
Quarter Final Lewis Moore (Orange 1*) 10-2 Corin Maxwell (Orange 2)
Quarter Final Gabriel Loosemore (Orange 1) 10-6 Matthias Ruggles (Orange 2)
Quarter Final Toby Mclellan (Orange 1) Bye
Consolation Draw
Final Corin Maxwell (Orange 2) 10-8 Matthias Ruggles (Orange 2)
Semi Final Corin Maxwell (Orange 2) Bye
Semi Final Matthias Ruggles (Orange 2) Bye

Group A

Qualifying - Positions
1 Toby Mclellan (Orange 1)
2 Corin Maxwell (Orange 2)
3 Manu Durai (Orange 2)
4 Ivor Lewis-Phillips (Orange 2)
Qualifying
Round Robin 3 Corin Maxwell (Orange 2) 10-4 Manu Durai (Orange 2)
Round Robin 3 Toby Mclellan (Orange 1) 10-0 Ivor Lewis-Phillips (Orange 2)
Round Robin 2 Manu Durai (Orange 2) 10-3 Ivor Lewis-Phillips (Orange 2)
Round Robin 2 Toby Mclellan (Orange 1) 10-7 Corin Maxwell (Orange 2)
Round Robin 1 Toby Mclellan (Orange 1) 10-2 Manu Durai (Orange 2)
Round Robin 1 Corin Maxwell (Orange 2) 10-1 Ivor Lewis-Phillips (Orange 2)

Group B

Qualifying - Positions
1 Rocco Lenney (Orange 1)
2 Matthias Ruggles (Orange 2)
3 Gwen Mchugh (Orange 2)
4 Daniel Asghari torkamani (Orange 3)
5 Pollyanna Richards (Orange 3)
Qualifying
Round Robin 5 Rocco Lenney (Orange 1) 10-1 Daniel Asghari torkamani (Orange 3)
Round Robin 5 Matthias Ruggles (Orange 2) 10-8 Pollyanna Richards (Orange 3)
Round Robin 4 Rocco Lenney (Orange 1) 10-3 Pollyanna Richards (Orange 3)
Round Robin 4 Matthias Ruggles (Orange 2) 10-4 Gwen Mchugh (Orange 2)
Round Robin 3 Daniel Asghari torkamani (Orange 3) 10-1 Pollyanna Richards (Orange 3)
Round Robin 3 Rocco Lenney (Orange 1) 10-1 Gwen Mchugh (Orange 2)
Round Robin 2 Gwen Mchugh (Orange 2) 10-8 Daniel Asghari torkamani (Orange 3)
Round Robin 2 Rocco Lenney (Orange 1) 10-2 Matthias Ruggles (Orange 2)
Round Robin 1 Matthias Ruggles (Orange 2) 10-6 Daniel Asghari torkamani (Orange 3)
Round Robin 1 Gwen Mchugh (Orange 2) 10-7 Pollyanna Richards (Orange 3)

Group C

Qualifying - Positions
1 Lewis Moore (Orange 1*)
2 Gabriel Loosemore (Orange 1)
3 Evan Lendrum (Orange 2)
4 Patricia Tadtaeva (Orange 3)
Qualifying
Round Robin 3 Gabriel Loosemore (Orange 1) 10-3 Patricia Tadtaeva (Orange 3)
Round Robin 3 Lewis Moore (Orange 1*) 10-6 Evan Lendrum (Orange 2)
Round Robin 2 Evan Lendrum (Orange 2) 10-3 Patricia Tadtaeva (Orange 3)
Round Robin 2 Lewis Moore (Orange 1*) 10-8 Gabriel Loosemore (Orange 1)
Round Robin 1 Lewis Moore (Orange 1*) 10-3 Patricia Tadtaeva (Orange 3)
Round Robin 1 Gabriel Loosemore (Orange 1) 10-5 Evan Lendrum (Orange 2)

Bonus Draw

Ratings Only
Non Member (None) Bye
Non Member (None) Bye
Non Member (None) Bye
Non Member (None) Bye
Gwen Mchugh (Orange 2) 10-5 Patricia Tadtaeva (Orange 3)
Evan Lendrum (Orange 2) 10-6 Daniel Asghari torkamani (Orange 3)
Ivor Lewis-Phillips (Orange 2) 10-5 Pollyanna Richards (Orange 3)
Non Member (None) Bye
Non Member (None) Bye
Non Member (None) Bye
Evan Lendrum (Orange 2) 10-7 Manu Durai (Orange 2)
Non Member (None) Bye
Non Member (None) Bye
Patricia Tadtaeva (Orange 3) 10-7 Pollyanna Richards (Orange 3)
Non Member (None) Bye
Ivor Lewis-Phillips (Orange 2) 10-6 Daniel Asghari torkamani (Orange 3)
Non Member (None) Bye
Manu Durai (Orange 2) 10-3 Gwen Mchugh (Orange 2)
Gwen Mchugh (Orange 2) 10-7 Ivor Lewis-Phillips (Orange 2)
Non Member (None) Bye
Non Member (None) Bye
9U Boys Singles
Llandarcy,
NEATH, SA10 6GZ
www.davidlloyd.co.uk
Venue facilities Accessible Not Wheelchair Bar Changing Rooms Clubhouse Equipment Hire Gymnasium Meeting Rooms Toilets Wheelchair Access

Contact details

Contact Image

Paul Pritchard

Tournament Organiser

T:+4407763145645

E: paulpritchard22@gmail.com

Add Comment

Close

The comments box is for adding requested/essential information such as your ITF ranking or preference, where a choice has been offered. You should contact the competition organiser direct for general enquiries.

*
 

Thank you, your comments have been added to your entry and will be picked up by the Tournament Organiser/Referee.

Not logged in

Log in now, it's easier

has been added

Notification