The first ever LTA Scottish Regionally Visually Impaired Tournament

Monday, July 29, 2019
The first ever LTA Scottish Regional Visually Impaired Tournament was held on the indoor courts at Newlands Tennis Club, Glasgow on Saturday 27th & Sunday 28th July.

Thirty six players from across the UK entered in to singles and doubles events in their respective categories. B1 (blind) who are allowed up to 3 bounces and play only in the service boxes of a full-size court with some of the lines having tactile marking. They also compete wearing eye-shades; B2 who are allowed up to 3 bounces and play on a 3/4 length court; B3 who are allowed up to 2 bounces and play on a 3/4 length court; B4/5 who are allowed only one bounce and play on a 3/4 length court. All the players play with an audible ball.

Among those attending were seven Scottish players who train weekly at Glasgow Disability Tennis, an International entry from Germany and five players who represented Great Britain in their category in the International Blind Tennis Tournament that took place in Dublin last year bringing home four gold medals and one silver medal between them. 

All the matches were umpired by ABTO officials and a brilliant team of volunteers supported the players on and off court over the weekend.

On the Saturday evening, 40 people attended a buffet meal held at the club.

Results:
  • B1 Singles Men: Winner - Anthony Harrison (Hartlepool); Runner-up - Sidney Tambin (Newcastle upon Tyne)
  • B1 Singles Women: Winner - Rachel Morgan (London); Runner-up - Bianka Graeming (Germany)
  • B1 Doubles: Winner - Katy Megahey (Belfast) & Rachel Morgan (London); Runner-up - Anthony Harrison (Hartlepool) & Sidney Tambin (Newcastle upon Tyne)
  • B2 Singles Men: Winner - James Currie (Manchester); Runner-up - David Smith (Durham)
  • B2 Singles Women: Winner - Frankie Rohan (Durham); Runner-up - Jillian Munro (Chester Le Street)
  • B3 Singles Men: Winner - Paul Ryb (London); Runner-up - Steve Trewick (Sunderland)
  • B3 Singles Women: Winner - Amanda Large (Manchester); Runner-up - Andrea Logan (Motherwell)
  • B4/5 Singles: Winner - Rosine Pybus (Middlesbrough); Runner-up - Minerva Ainsworth (London)
  • Men's Doubles: Winner - James Currie (Manchester) & Paul Ryb (London); Runner-up - David Donnelly (Stockton-on-Tees) & Themba Noel (Sunderland)
  • Women's Doubles: Winner - Minerva Ainsworth (London) & Amanda Large (Manchester); Runner-up - Gillian Currie (Manchester) & Sarah Fortescue (Milton Keynes)
 
 

TENNIS SCOTLAND

177 Colinton Road
Edinburgh

EH14 1BZ
0131 444 1984
info@tennisscotland.org